LETNI TURNUS REHABILITACYJNY

Zapraszamy do uzdrowiska Supraśl leżącego na skraju Puszczy Knyszyńskiej gdzie od 1999r. organizujemy turnusy rehabilitacyjne dla naszych podopiecznych.

Puszcza Knyszyńska i jej okolice to wymarzone miejsce do konnych wędrówek. Powstał tam szlak konny, który prowadzi przez wspaniałe lasy, doliny wijących się malowniczo rzek, wzgórza ciągnące się po horyzont i nie zmienione przez lata wioski wschodniego pogranicza. Są tu miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Wyjeżdżając z lasu, na widok rozsianych w dolinie rzeki Sokołdy chat Surażkowa, czujemy się jak wędrowcy sprzed lat. Świadomość , że widok dymów unoszących się z kominów krzepił już niejednego podróżnego daje z jednej strony poczucie ciągłości, a z drugiej dystansu do współczesnego świata.

Krajobraz jak sprzed setek lat, a w nim zatopione bogate ślady przeszłości tej ziemi. Są tu dęby, które były świadkami egzekucji powstańców z 1863 roku, stare żydowskie cmentarze, zarośnięte i opuszczone oraz dwory, których właściciele spoczywają na końcu stuletnich alei lipowych. Obok przydrożnych krzyży katolickich stoją te prawosławne, a w niektórych z mijanych wiosek kopułom cerkwi i dzwonnicom kościołów towarzyszą wieże meczetów. Bogata historia pogranicza i jego mieszkańców Polaków, Białorusinów, Żydów i Tatarów przenikała się i splatała w nierozerwalną sieć. Nierozerwalną aż do czasów II wojny światowej, kiedy to część tego świata została bezpowrotnie zniszczona.

Pozostała przyroda – niewzruszona i piękna. Tutaj na szlaku zarówno koń jak i towarzyszący mu człowiek wracają do naturalnego i właściwego im środowiska: lasów, łąk i pól. Poruszają się po piaszczystych drogach stworzonych dla końskich kopyt, w tempie, które pozwala na obserwacje i podziwianie otaczającego świata. Po takiej wędrówce zawsze możemy liczyć na gościnę rozsianych na szlaku stanic. Część z nich prowadzą ludzie stąd, ale są i tacy, którzy dokonali wyboru, opuścili miasto i tu się osiedlili. Kiedy poznacie te ziemie i Was ogarnie pokusa, żeby pozostać tu na stałe, a już na pewno żeby powrócić tu tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.